Şcoala Gimnazială Nr.3 Râşnov  este situată în Piaţa Şcolii Nr. 5, în zona cunoscută cu denumirea de Poieniţa. A fost înfiinţată în anul 1969 sub denumirea de Liceul Teoretic Râşnov, cu profil real şi uman, dar şi cu ciclul primar şi gimnazial. Începând cu anul 1984 unitatea şcolară a funcţionat sub denumirea de Şcoala Generală Nr. 3 cu clasele I-VIII, iar din 2014 funcţionează cu denumirea de Școala Gimnazială Nr. 3.

În anul 2010  primește în arondare Școala Gimnazială Nr. 1, situată pe strada I.L.Caragiale nr.131. Construirea Școalii Gimnaziale Nr. 1 s-a realizat în timp, începând din 1838 cu ridicarea primului local de curs, o sală de clasă, iar apoi treptat, din donaţii, prin contribuţia locuitorilor, bisericii şi administraţiei locale, clădirea ajunge la dimensiunea şi spaţiile de astăzi. Multe din dotările şcolii s-au obţinut ca urmare a implicării şi participării dascălilor şi elevilor la proiecte cu finanţare europeană.