Școala Gimnazială Nr. 3, Râșnov, oferă elevilor șanse egale să-și valorifice potențialul și să devină performanți într-o societate dinamică. Prin dezvoltarea aptitudinilor și atitudinilor, copiii se vor deschide spre toleranță, diversitate, creativitate și perseverență, respect față de tot ce îi înconjoară, cu dorința de a fi toată viața mereu mai buni ,, mâine” decât ,,azi”.

Școala Gimnazială Nr. 3, Râșnov, își propune să devină un mediu educational stimulativ, sigur, performant, egal pentru toți. Școala va fi apreciată de elevi, părinți și comunitate pentru demersul orientat spre valorile democratice, pentru stimularea autonomiei individuale în scopul integrării și adaptabilității într-o societate mereu în schimbare.